Kérdésed van? Keresd bizalommal ügyfélszolgálatunkat: hello@myyou.hu

Hasplasztika és amit tudnod kell róla

Hasplasztika és amit tudnod kell róla

A hasplasztika lehetőséget nyújt a megereszkedett bőr és a felesleges zsírszövet eltávolítására.

Szülést vagy nagyobb súlyváltozást követően a hasi területen lokális súlytöbblet alakulhat ki, és az ezzel sok esetben együtt járó lógó bőr és megmaradt zsír szaporulat bizonyos helyzetekben problémát jelenthet. Zavaró például sport közben, de megnehezíti a ruhaválasztást, és önértékelési problémákat is okozhat.

A hasplasztika lehetőséget nyújt a megereszkedett bőr és a felesleges zsírszövet eltávolítására. Az eljárás során a plasztikai sebész a felesleges bőrt és zsírszövetet eltávolítja a hasi területről, és a hasfal izmait megerősíti. A megfelelő eredmény elérése érdekében a hasplasztikát bizonyos esetekben deréktáji zsírleszívással kombinálják.

A műtét és annak technikája

A műtétet altatásban végzik. A metszés iránya általában a két csípőtövist összekötő vonalban,    a    fanszőrzet    feletti    barázdába    esik.    A    hasizmokat    a    bordaívekig felszabadítják, a felesleges bőrt, kötőszövetet, zsírszövetet eltávolítják. A köldöknek új helyet formálnak, majd rögzítik. Gondos vérzéscsillapítást követően a sebbe dréncsövet helyeznek  be,  a  keletkező  savó  levezetéséhez.  A  sebvonalat  plasztikai  varratokkal zárják.  Műtét  végén  kompressziós  haskötőt  helyeznek  fel.  Gyakori,  hogy  katétert helyeznek  fel  -  ez  esetemben  is  így  történt  -,  ezért  a  kórházban  töltött  idő  alatt megóvnak bennünket a vizelet okozta kellemetlenségektől. Mivel 2-2,5liter infúzió is lecsorog naponta (fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, egyéb fontos folyadékok), ezt a mennyiségű folyadékot folyamatos mosdóba járás mellett lehetne csak elviselni, ami ebben  a  tekintetben  itt  rendkívül  megterhelő  lenne.  A  katéter  csak  a  kiszedésekor kellemetlen, egyébként semmit nem lehet érezni. A műtétet követő napon mindenképp talpra állítanak a trombózis elkerülése miatt is, de ez nem jelent többet pár perces sétánál a kórteremben vagy folyosón. Egyedül felkelni az ágyból ekkor még lehetetlen küldetés. Pszichésen is félsz a varrat épsége miatt, illetve fájdalmat is okoz a dréncsövek megléte és maga a metszés is fájdalmas itt még. A dréncsöveket még a kórházi távozás előtt kihúzzák. Féltem tőle, hogy ez fájni fog. Nem volt kellemes, de fájdalmat nem éreztem. Egy nyomás távozott inkább belőlem és utána már mozogni is sokkal egyszerűbb lett - bár még mindig fájdalmas és robotos az a mozgás.

A műtét után legalább 48 órás megfigyelési időre van szükség, amit a klinikán kell tölteni. Ez alatt stabilizálódnak az élettani funkciók (vérnyomás, széklet, vizelet).

A tökéletes eredmény elérése érdekében sok orvos felszívódó varratokkal dolgozik, így a hegek sokkal szebben gyógyulnak. 8 hétig egy speciális szorító ruhát kell viselni. A felépülés első két hete alatt minden megerőltető fizikai munkát kerülni kell. A beavatkozást követően három hétig emelt fejvégű fekvést és álláskor hajlott testtartást javasolnak. Két hónapig kerülni kell a szoláriumozást, a napozást és a szauna használatát.

A külső hegek gyógyulási ideje kb. 6 hónap, míg a belső hegek 2 év alatt gyógyulnak beteljesen.

Lehetséges műtéti szövődmények

Valamely   beavatkozás   szövődménymentességét   egy   orvos   sem   garantálhatja.   A leggondosabb  orvosi  beavatkozás  után  is  kialakulhat  szövődmény.  A  műtéti  terület duzzanata,  a  szövetközti  bevérzések,  a  műtét  utáni  fájdalom  a  műtét  természetes velejárói.  Előbbiek  teendőt  nem  igényelnek,  mert  a  gyógyulás  során  nyomtalanul elmúlnak, a fájdalomcsillapításáról gondoskodnak a kórházban és otthon is. A korai szövődmények:  utóvérzés,  gyulladás,  idejében  felismerve,  jól  kezelhetők.  Ezek  a felismerését szolgálja a műtét utáni 48 órás megfigyelés. Késői szövődmény a hasfali sérv kialakulása, a hasfal bőrének ideiglenes érzéskiesése, légzési nehezítettség, a kóros "túlhegesedés",  felületi  kontúr  egyenetlenség,  aszimmetria,  bőrszín  elváltozás.  Ám ezek nem  törvényszerűek és  korrekt műtéti  eljárással igyekeznek is  ezek elkerülését elősegíteni.  Otthon  10-20  napig  (orvos  és  műtéti  terület  válogatja)  trombózis  elleni injekciós kezelést kell alkalmazni - nem vészes, kibírható.

 

Milyen műtét előtti vizsgálatokra van szükség?

Kórházanként eltérhet a protokoll, de általánosságban erre kell számítani:

  • nagylabor és vizelet - 30 napnál nem régebbi
  • műtét előtti labor csomag értékek (véralvadás, máj, vese, epe funkciók), gyulladások
  • légzésfunkció vizsgálat (altatáshoz szükséges)
  • szív: EKG és szív ultrahang
  • hasi ultrahang (orvos válogatja)
  • egy-egy kórház kér gyomortükrözést is
  • epe úton talált eltérés esetén szükséges lehet epe/epekő műtét is (nálam ez történt)